Péče o len

20210324_1206355[1]-960x640

Len se cítí ve vodě skvěle, vyperte ho před prvním použitím třeba v jemném ekologickém gelu, doporučuji ekologické, tekuté prací prostředky. Rozhodně bez bělidel a odstraňovačů vodního kamene, bez aviváže. Vyhněte se bělení a škrobení! Toto len nemá rád.

Rád je v pračce sám, hodně se tam roztahuje, proto mu pračku nepřeplňujte, aby se moc nekrčil. Pere-li se společně s jinými materiály, může pohlcovat jemné chloupky z těchto materiálů a ztratí tak svůj lesk a barvu. Nemíchejte barevný len s bílým.

IMG_20201021_100948

Skvrny: ty odstraňte ideálně jakmile se stane nehoda. K odstranění skvrn doporučuji použít žlučové mýdlo. Látku se znečištěním namočte do vlažné vody a properte v rukou s použitím žlučového mýdla, nebo jiného neagresivního prostředku na skvrny. Také můžete použít zásyp kuchyňskou solí, např. na skvrny od červeného vína. Teprve potom perte v pračce.

Len sice snese vysoké teploty, ale každý výrobce lnu doporučuje prát výrobky na 30 - 40 ° C. Takto si udržíte výrobky dlouho v dobré kondici. Na teplotě 40 ° C perte ubrusy, ložní prádlo, ručníky, utěrky, oblečení ... Závěsy a záclony doporučuji prát na 30 ° C.

Prádlo ždímejte na nižších otáčkách. Opět je to způsob, jak snížit mačkavost a prodloužit trvanlivost lněné tkaniny. Nesušte jej v sušičce. Ideální je sušení na čerstvém vzduchu, pokud tuto možnost nemáte, není to problém. Vždyť len tak rychle schne i na sušáku :o)

Žehlit nemusíte, ale samozřejmě můžete. Len žehlete ještě mírně vlhký na střední teplotě. Můžete použít žehličku s napařováním. Pokud je na něm obrázek, žehlete po rubu nebo přes pečící papír. Po vytažení prádla z pračky ho pořádně protřepejte, narovnejte a až potom zavěste.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení